Na sen

Czy dobrze Spisz?

 

Jak Lepiej Spac?

 

Sekret sprzed 600 lat!!

 

Krzyż w Beskidzie Małym

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/na-sen.goldeye.info/hrobacza-laka1.php on line 17

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/na-sen.goldeye.info/hrobacza-laka1.php on line 17

 

 Krzyż w Beskidzie Małym

 

Hrobacza Łąka stała się szczytem fascynującym i na swój sposób kontrowersyjnym. Miejsce, które należałoby zdobyć dla ślicznych panoram , dla potężnego, 35-metrowego Krzyża Trzeciego Tysiąclecia, który po zmroku jest oświetlony. Nie jednego turystę zaciekawił widok Krzyża. Na Hrobaczej Łące egzystuje schronisko, a w sumie Dom Turystyczno-Rekolekcyjny....



Szczyt wznosi się na wysokości 828 m n.p.m. i jest jednym z wyższych szczytów zachodniej strony pasma Beskidu Małego. Znajduje się w grupie Magurki Wilkowickiej i zlokalizowany jest między szczytami Bujakowski Groniem i Groniczkami.



Z południowego wschodu (wieś Kozy) szczyt jest mocno zalesiony. Spoglądając z tej strony, jesteśmy w stanie dojrzeć jak niezmiernie wypiętrzonym (ok 500m) i równocześnie stromym szczytem jest Hrobacza (Chrobacza) Łąka. Między drzewami zobaczyć można wspomniany uprzednio Krzyż.



Południowy stok szczytu to pełna wdzięku (Izydorowska Polana - źródło Andrzej Matuszczyk). Właśnie to miejsce jest warte poniesienia trudu wejścia na wierzchołek Hrobaczej Łąki! Nadmienię, że na kolejnym planie, możemy zachwycać się Królową Beskidów - Babią Górę, masyw Pilska i Romanki oraz Tatry Zachodnie.



Wróćmy do wzmiankowanego wcześniej Krzyża, który jest kojarzony z Hrobaczą (Chrobaczą) Łąką od 2002 rok. Wtedy to poprzez staraniom mieszkańców Kóz i Międzybrodzia Bialskiego zbudowano - 35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia (pamiątka 10-lecia diecezji bielsko-żywieckiej). Krzyż naturalnie został uroczyście poświęcony. Wcześniej na miejscu Krzyża istniał trianguł. Obok znajduje się głaz z napisem Stat cruź dm volvitur orbis co znaczy Krzyż stoi tak długo , jak kręci się świat. Ciekawym projektem jest platforma widokowa, z której rozciąga się panorama na Pogórze Śląskie. Tak jak wspominałem Krzyż jest w nocy oświetlony i widoczny z oddali.



Hrobacza Łąka tworzy bardzo dobry węzeł szlaków turystycznych. Spacer można opracować z: Lipnika, Kóż, Porąbki , Żarnówki, Przełęczy Przegibek i Straconki (dzielnica Bielska-Białej).



Kolejną atrakcją, acz właściwie dziwną, jest Dom Turystyczno Rekolekcyjny, innymi słowy takie oderwane z rzeczywistości schronisko. Jest to moja prywatna opinia. Schronisko zostało zbudowane przez rodzinę Dorzaków w 1935 roku. Schronisko miało być reakcją Beskidenverein na wybudowane wcześniej polskie schronisko niedaleko Magurki - Widok na Tatry.



Hrobacza Łąka

Forum Hrobacza Łąka

Hrobacza Łąka Panorama