Na sen

Czy dobrze Spisz?

 

Jak Lepiej Spac?

 

Sekret sprzed 600 lat!!

 

Kaszubskie Oko dojazd

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/na-sen.goldeye.info/kaszubksie-oko1.php on line 17

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/na-sen.goldeye.info/kaszubksie-oko1.php on line 17

 

 Kaszubskie Oko dojazd

 

Z rejonów Diableskiej Skały udaliśmy się prosto kosztowną którą dotarliśmy do Diabelskiej Skały. Ewidentnie nic, oprócz łąk i lasów nie osiąga do naszych oczu. Upływamy miejscowość Brzeżno Lęborskie, następnie musimy być uważni bowiem przed nami małe przejście tras, my skręcamy na nim w prawo! Drogowskaz jest lub go nie ma ;), jednakże przewodzimy się na jedną z tych okolicy (w kolei występowania na ścieżki): Pużyce, Chrzanowo, Witków, Mierzyno, Gniewino. W sąsiedztwie odkryją się trzy szarmanckie jeziora, podobno prywatnego posiadacza: Salino, Śniade, Dąbrze. Jedziemy cały czas prosto, aż osiągniemy do okolicy Mierzyno. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, a po odjechaniu z tej okolicy dążymy na następnym skrzyżowaniu w lewo w witrynę Gniewina. W Gniewinie znowu ma się przejście na jakim przewodzimy się w prawo, po dystansie około 3 kilometrów dojeżdżamy do celu - Kaszubskiego Oka. Interaktywna mapa (patrz wyżej) wyobraża minioną strefa trasy. Niezastąpiona w takich losach jest nawigacja GPS. Żeton prologu normalny wynosi 4zł (wyjazd windą), 3zł (schodami), ulgowy 3zł (windą) i 2zł (schodami). Wieża Widokowa osiągalna jest dla odwiedzających w sezonie - przez cały tydzień, natomiast poza okresem - w weekendy.



\"Kaszubskie Oko\" jest kompleksem rekreacyjno-turystyczny powstałym w 2006r. Znoszony jest na wzniesieniu (ok. 113 m n.p.m.) w otoczeniu górnego kontenera hydrologicznego elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu ( bliźniaczej jak na naszej kupy Skwar). \"Architekturę agregatu spisywano w formie \"oka\" o przestrzeni 4,2 ha. Najważniejszym jego elementem jest \"źrenica\" - Wieża Widokowa, z której platformy rozpościera się widok na kompletną strefę aż do żebra Bałtyku. Jej podnóże otacza \"tęczówka\" - park botaniczny ułożony w układ parku francuskiego, natomiast prawdziwą \"rzęsę\" stanowi pergola biegnąca wzdłuż bieżni spacerowej. W sąsiedztwu \"kącika oka\" znajduje się obła renowacja nawiązująca swą budową do kształtu platformy wieży\".



\"Rekreacyjne składniki plenerowe \"Kaszubskiego Oka\", to przede wszelkim inwestowane w 18 stanowisk pole do mini-golfa, jezdnia zdrowia a także grillowisko. W przyszłości znajdują się tu także gokarty. Wieża Widokowa - źrenica Kaszubskiego Oka. Unikatowa w swej formie budowla w układzie klepsydry z kierowniczym trzonem, wokół jakiego wspinają się ku kupie spiralne stopnie. Istotą wieży jest zielony kopiec z balustradami, w jakiego wnętrzu są się pomieszczenia urzędowe całego Zespołu, wraz z Punktem Informacji Krajoznawczej. Stąd inaugurujemy swą włóczęgę ku wierzchołkowi wieży, który stanowi okrągła platforma kładziona na wysokości ok. 36 m. Całkowita wysokość konstrukcji od bazy kopca do igły, to 44 m. Paragraf widokowy wkładany jest w ten sposób na wysokości ok. 150 m n.p.m. Na architekturę widokową można mieć się zarówno za podporą 212 stopni, jak i windą, która kursuje we wnętrzu trzonu wieży\".



\"Co można dojrzeć z wieży? Przede każdym - rządząc się ku północy odwiedzamy morską plażę. Przy porządnej pogodzie odziewani w sokoli wzrok dostrzegą nawet statki ocierający po Bałtyku! W kierunku północnego wschodu rozciąga się z architekturze widok na wzniesienia morenowe wokół Jez. Żarnowieckiego. Można odtąd również dostrzec reszty po sławnej budowli elektrowni jądrowej, której rejon znajdzie się po antagonistycznej stronicy jeziora. Krocząc następnie w kierunku południowym odwiedzamy ekstensywny (122 ha przestrzeni) górny kontener pobliskiej elektrowni szczytowo-pompowej. W kierunku południowo-zachodnim widać natomiast hacjendę 18 elektrowni wiatrowych\".



Atrakcje Kaszubskiego Oka