Na sen

Czy dobrze Spisz?

 

Jak Lepiej Spac?

 

Sekret sprzed 600 lat!!

 

Krakowski Kazimierz i Podgórze - przewodnik Bezdroży

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/na-sen.goldeye.info/kazimierz1.php on line 17

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/na-sen.goldeye.info/kazimierz1.php on line 17

 

Krakowski Kazimierz i Podgórze - przewodnik Bezdroży

 

Miasto Kazimierz jest nierozerwalnie współzależny z dziejami krakowskich Żydów, a te są z kolei nierozerwalnie powiązane z Krakowem. Stosunki Żydów z Kazimierzem i Krakowem nazywane są czasem jako fenomen wygnania i powrotu. Żydzi zamieszkali w centrum Krakowa przypuszczalnie w 2. poł. XII w. w pobliżu obecnej ul. św. Anny i zamieszkiwali tam do połowy XV w.,aby w następnej kolejności przenieść się w pobliże ówczesnego placu Szczepańskiego i pozostać tam do 1495 r., gdy zostali wygnani z miasta. Interesujące,że pierwsza pisana wzmianka o Krakowie (Karako) wywodzi się właśnie od żydowskiego dyplomaty i kupca, Ibrahima ibn Jakuba, który w 965 r., podróżując w poselstwie od kordobańskiego kalifa do Niemiec i Czech, odwiedził Pragę i Kraków.



Jakkolwiek Żydzi zamieszkali na Kazimierzu, pozostali bardzo związani z Krakowem, w którym były żydowskie sklepy i warsztaty. Jak mówił wybitny historyk żydowski, Majer Bałaban: dwie dzielnice żydowskie miał Żyd krakowski| w jednej mieszkał, modlił się, chował dzieci, w drugiej pracował| (...) a droga, jaką Żyd przebywał codziennie z Kazimierza do Krakowa, była przegrodą między Żydem-człowiekiem a Żydem-kupcem, czy faktorem.



Po roku 1800, kiedy Kazimierz został oficjalnie przyłączony do Krakowa, a w szczególności po roku 1867, kiedy Żydzi uzyskali pełne równouprawnienie obywatelskie, zaczęli osiedlać się na terenie całego Krakowa. Żydzi mieszkający na Kazimierzu uważali się za krakowskich Żydów, czego ilustracją są napisy na nagrobkach na Cmentarzu Remu, gdzie nazwa Kazimierz nie pojawia się ani razu, jednak nazwa Kraków - bardzo często, analogicznie zresztą byli nazywani w dokumentach nieżydowskich. A gdy w roku 1940 sławny żydowski pieśniarz i poeta Mordechaj Gebirtig,żyjącyna krakowskim Kazimierzu, podziela los innych Żydów i zostaje wygnany (przenosi się do Łagiewnik), tworzy przejmującą pieśń-pożegnanie Żegnaj mi Krakowie (Blajb gezunt mir Kroke). Po 1989 r. nastała fala reemigracji na Kazimierz| w 1993 r. Steven Spielberg stworzył tu Listę Schindlera, uwydatniając tym samym Kraków i Kazimierz na turystycznej mapie świata. Wydarzeniem, które przyciąga wielu Żydów i nie-Żydów z całego świata, jest coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej. Każdy przybywa tu, aby zatopić się w niesamowitym świecie muzyki, sztuki, tradycji, historii i kultury żydowskiej - świecie, jakiego na Kazimierzu w tej chwili już nie ma.



Faktem odróżniającym to miasto, jest niegdysiejsza koegzystencja żydów i chrześcijan: w którym miejscu bowiem przystanąć można na skrzyżowaniu ulic rabina Meiselsa i Bożego Ciała? Aczkolwiek prawdziwym skarbem jest witalność Kazimierza, który wbrew spustoszeniu żyje i szokuje swymi kolejnymi obliczami: to tu bije puls Krakowa, towarzyski i artystyczny, na tej powierzchni, jak nigdzie indziej, artystyczne dusze wyczarowują wzruszenie, nostalgię, anegdotę, słowem: Środkową Europę! Spektakl, koncert, zmierzch, kawa i rozmowa mają tu swój niepowtarzalny smak. Przewodnik podpowie, jak go znaleźć, dla ducha i dla ciała.



Krakowski Kazimierz i Podgórze - przewodnik Bezdroży

Forum Krakowski Kazimierz i Podgórze

Krakowski Kazimierz i Podgórze porównanie cen