Na sen

Czy dobrze Spisz?

 

Jak Lepiej Spac?

 

Sekret sprzed 600 lat!!

 

Zamek w Mosznej zdjęcia

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/na-sen.goldeye.info/moszna1.php on line 17

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/na-sen.goldeye.info/moszna1.php on line 17

 

 Zamek w Mosznej zdjęcia

 

Okolica Moszna stawiana jest około 30 km od Opola, na ścieżce w kierunku Prudnika i Głuchołaz. My ewidentnie rozczulaliśmy się autostradą A4 i zjechaliśmy na szosę 409 do Krapkowic. Przemijając przez okoliczne wsi doszliśmy do Mosznej (zob. interaktywna mapa). Niezastąpiona w takich losach jest żegluga GPS. Niestety dojazd pod samą bramę jest niewykonalny (teoretycznie), można jednak korzystać z okolicznych parkingów. Do pałacu przewodzi asfaltowa dróżka wzdłuż walących się zaporów i stawu. Jak się wyraziło wstęp do agregatu zamkowego jest stosowny, my nieznanym zbiegiem racyj weszliśmy na teren agregatu gratisowo. Również za wizytowanie wnętrza pałacu należy jednocześnie zapłacić (5zł). Odwiedzanie odbywa się w określonych godzinach i po nagromadzeniu się grupy stroskanych.



Korzystając z ogromnej sum nieograniczonego czasu, rozpoczęliśmy oglądanie zamku z zewnątrz. Zamczysko jest obszerny i bardzo pociągający. Posiada 365 obszarów i 99 wież i wieżyczek. Całkowita struktura zamku transmituje mu baśniowy charakter.



Zamek w Mosznej jest najpopularniejszym celem zamkowym na globie opolskiej. Zamek był chatą cyjanowodorowego rodu Tiele-Wincklerów potentatów przemysłowych od 1866 do 1945 roku. Współcześnie na obszarze zamczyska znajdzie się Środku Hospitalizacji Nerwic.



Jego pierwotną wersją był pałacyk barokowy z XVII w., który w rezonans pożaru 1896r. pozostał rozłupany. Jego okaziciel przebudował go w raczej ostentacyjny sposób.



Najwybitniej przedłożyła jest część egzotyczna. Została ona dobudowana do roku 1900. Zaprezentuje ona styl neogotycki. Styl neogotycki traktowano za odpowiedni do budowli szerokich budynków zdatności publicznej.



Skwer w Mosznej jest parkiem w stylu krajobrazowym nie mającym wyszczególnianych krawędzi. Spaja się on bezpośrednio z otaczającymi go polami, łąkami i lasem. Jedynie oś pryncypialna całego przygotowania ma geometryczny charakter.



Zamek w Mosznej legenda