Na sen

Czy dobrze Spisz?

 

Jak Lepiej Spac?

 

Sekret sprzed 600 lat!!

 

Przysłona Czas naświetlania i ISO

Warning: main(googleup.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /home/www/na-sen.goldeye.info/trojkat1.php on line 17

Warning: main() [function.include]: Failed opening 'googleup.php' for inclusion (include_path='.:lib64/php') in /home/www/na-sen.goldeye.info/trojkat1.php on line 17

 

Przysłona Czas naświetlania i ISO

 

Prawidłowa ekspozycja zależy od trzech bardzo fundamentalnych faktorów: przysłony, czasu wyjaśniania i czułości materiału ( chodliwego ISO). Od początkowej fotografii egzystowało one kluczem do osiągnięcia każdej ekspozycji. Lepszej albo gorszej, ale ekspozycji. Bryan Peterson nazwał te czynniki Trójkątem Wystawy.



Naczelnym z elementów trójkąta jest przysłona. Możemy nią pracować poprzez pokrętło, przycisk lub koło w przyrządzie fotograficznym lub obiektywie. Na pewno odtwarzałeś uwagę na innego wariant literze na wizjerze lub obiektywie. Jednymi z nich są cen przysłony. Otrzymują one cen: f2.8, f3.3, f3.7, f4.0, f4.6, f5.2, f5.6, f6.5, f7.3, f8.0, f11, f16 (przy kompaktach zaleta nie przekracza f8.0) Każda z tych cen pasuje odstępowi przysłony. Jej bazową opcją jest monitorowanie liczb światła docierającego do macierzy lub filmu. Im mniejsza cyfra przysłony, tym potężniejszy przelot obiektywu. Przerabiając przysłonę f4.0 na f5.6 kwotę światła wchodzącego przez obiektyw rozcieńcza się o połowę. Takie poprawki odnoszą się do skończonych cen przysłony (4, 5.6, 8. 11).



Następnym bokiem trójkąta jest czas wyjaśniania. W zależności od przyrządu potrafilibyśmy nakazywać czasami w limicie od fantatyscznie treściwego 1/8000 s do 30s. Czas nierozstrzygnięci migawki ma za zlecenie sprawdzać długość czasu, podczas którego podarowana liczba światła chodzi przez przysłonę może dojść do tablicy albo filmu. Także w przypadku czasu potrafilibyśmy łagodzić albo zwiększać jego zaletę o połówkę (np.1/500 na 1/250) albo przedstawiający zaletę 1/3 (np. 1/500, 1/400, 1/320, 1/250). Przy bogatszym wyborze lat pojawiają się lepsze sposobności w dopracowaniu wystawy.



Trzecim pierwiastkiem jest ISO. Ma on bardzo duży autorytet na kombinację cen przysłon i lat naświetlania. Bardzo interesującą teorię na przedmiot ISO stworzył Bryan Peterson oznaczając ISO jako robotnice pszczoły miodnej ;) Jeżeli na jednym przyrządzie masz nakręcone ISO na 100 (100 robotnic), a na pozostałym na 200 (robotnic. Posłannictwem pszczół jest zgromadzenie światła, które przechodzi przez obiektyw. Jeżeli załatwimy takie same przysłony - f5.6 - czyli taką samą kwotę światła w obu przykładach, to przy pozostałym wariancie uzyskamy szybciej zniewag niż przy głównym. Jak to się ma do czasu naświetlania? Będzie on dwa razy większy w głównym przypadku. (1 - 1/125s, 2 - 1/250s)



Podane zależności najświetniej przetestować na własnym instrumencie.



Trójkąt Ekspozycji